Відділ систем моніторингу динамічних об'єктів
Завідувач відділу:
Буточнов Олександр Миколайович Кандидат технічних наук, старший науковий співробітник У відділі працює 10 наукових співробітників, серед них 5 кандидатів наук, 3 старших наукових співробітника.
Науковий напрям досліджень відділу
- Теоретичні основи і прикладні методи створення комп'ютерних інформаційно-аналітичних систем.
- Теоретичні та методологічні засади створення автоматизованих систем збору, об’єднання та розподілу інформації, що засновані на мережецентричній архітектурі.
- Теоретичні основи і прикладні методи комп’ютерного моделювання.
Основні наукові задачі
- Дослідження і розвиток теоретичних засад і прикладних методів створення комп'ютерних систем моніторингу динамічних об’єктів в реальному часі.
- Дослідження методів та систем обробки різнорідної інформації в комп’ютерних мережах, розробка і застосування методології їх аналізу та синтезу з метою створення комплексної обстановки в Системах моніторингу.
- Дослідження і розвиток теоретичних засад і прикладних методів автоматизованих систем моніторингу динамічних об’єктів з мережецентричною архітектурою.
- Дослідження та розробка методів оперативної обробки та аналізу сцен на поточних цифрових зображеннях від різнотипних датчиків зовнішньої інформації в системах навігації та наведення.
Науково дослідні роботи, що виконувались у відділі
- «Теоретичні та методологічні основи створення розподілених інформаційно-аналітичних систем (ІАС) моніторингу множини динамічних об’єктів у реальному часі» (2007-2009 рр. шифр «Контроль»).
- «Розробка методів створення систем обробки інформації для моніторингу рухомих об’єктів у реальному часі» (2010-2012 рр. шифр «Моніторинг»).
- «Розробити та дослідити методи побудови автоматизованих систем моніторингу динамічних об’єктів з мережецентричною архітектурою” (2013-2015 рр шифр «Інтеграція»)
- «Розробити та дослідити методи оперативної обробки та аналізу сцен на поточних зображеннях в системах моніторингу від різнотипних датчиків зовнішньої інформації» (2016-2018 рр, шифр теми «Візир»)
- «Розробити і дослідити способи, методи і засоби аналізу, оцінювання й підвищення живучості систем організаційного управління високотехнологічних об’єктів та критичних інфраструктур» (2018-2019 рр., шифр «DOMOS»). Виконувався у співдружності з відділами 102, 104.
- «Розробити і дослідити моделі функціонування та методи оцінки ефективності систем моніторингу рухомих об’єктів з мережецентричною архітектурою в умовах впливу навмисних завад» (з 2019 р., шифр теми «Модель-Мережа»).
- Розробити і дослідити методи, моделі і технології підтримки аналітичної діяльності в багатофункціональних автоматизованих системах організаційного управління (шифр: DIAS-2020). Виконується у співдружності з відділом 102.
Основні наукові досягнення
- Розроблено методологію проектування систем моніторингу множини динамічних об’єктів реального часу.
- Розроблено методики проектування архітектури програмного комплексу обробки інформації систем моніторингу динамічних об'єктів.
- Розроблено методики оцінки ефективності автоматизованих систем на ранніх стадіях проектування та в процесі їх створення.
- Запропоновано методи створення еталонних зображень для кореляційно-екстремальних систем наведення з датчиками зовнішньої інформації радіолокаційного та інфрачервоного типу на основі методів кореляційного та фрактального аналізу.
- Розроблено теоретичні засади організації інформаційної взаємодії структурних елементів автоматизованих систем (АС) з мережецентричною архітектурою, методи об’єднання нерівноточної та різнорідної інформації від множини джерел в системах з мережецентричною організацією.
- Розроблено загальну методику для вирішення задачі розпізнавання комплексних (багатоелементних) об’єктів спостереження, що описуються множинами різнорідних ознак з використанням методів теорії кластеризації та нечітких операцій.
Основні прикладні розробки
Практичним результатом наукової діяльності відділу стали розробка та впровадження ряду програмно-технічних комплексів для застосування у різних предметних галузях, які були виконані для іноземних та вітчизняних замовників. Діючі макети ПТК функціонують на базі локальної мережі відділу.
- Створено дослідний зразок автоматизованої системи збору, обробки, збереження, відображення та видачі на органи управління військами та зброєю інформації про повітряну, надводну і наземну обстановку в реальному часі «Оберіг».
- Створено моделюючий комплекс, що дозволяє задавати зовнішнє середовище (рух та дій наземних, надводних і повітряних об’єктів в реальному часі) та моделювати роботу різнотипних датчиків інформації.
- Розроблено та впроваджено у замовника програмно-апаратний комплекс формування еталонних зображень цілей на основі первинного інформаційного матеріалу (космічних, аеро-, фото-знімків поверхні візування) для кореляційно-екстремальних систем навігації та наведення.
Результати наукових досліджень та прикладних розробок використано при створенні Системного проекту Єдиної автоматизованої системи управління Збройними силами України (шифр «Акація-1»); при розробці АС Центру оперативного керівництва ЗСУ (шифр «Дзвін-АС) в частині побудови інтегрованої підсистеми збору інформації; при розробці автоматизованої системи збору, аналітичної обробки та відображення інформації для формування інформаційних звітів про стан поточної обстановки (шифр «Гіацинт»), при виконанні програми «ГРОМ-2».