IPRI - www.ipri.kiev.ua -  IPRI - www.ipri.kiev.ua -

Унікальний метод лікування косоокості

     Президія НАМН України на своєму засіданні заслухала доповідь директора Інституту проблем реєстрації інформації НАН України члена-кореспондента НАН України В.В. Петрова та члена-кореспондента НАН та НАМН України М.М. Сергієнка «Високі оптичні технології в діагностиці та лікуванні косоокості», відзначила високу ефективність застосування мікропризмових технологій під час діагностики і лікування косоокості, потребу надання державної підтримки для широкого їх впровадження в медичну практику.
        Захворювання органа зору посідають четверте місце в структурі поширеності та захворюваності населення України. Найбільша захворюваність очей спостерігається серед дитячого населення, на другому місці — захворюваність підлітків (15—17 років), на третьому — дорослого населення.
        Поміж очних захворювань проблема косоокості має велике соціальне значення. Косоокість є складною патологією окорухового апарату і має значну питому вагу в структурі захворювань органа зору. Косоокість вражає 1,5—2% людей і призводить не тільки до косметичного, а й тяжкого функціонального дефекту зору. За статистичними даними, в Україні близько 200 тисяч дітей страждають від косоокості.
       Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначила запобігання та лікування сліпоти та порушень зору в дітей як пріоритетну сферу роботи в усьому світі, що є частиною зусиль щодо усунення сліпоти, якій можна запобігти. Уроджена або набута косоокість, яку вчасно не діагностували та не лікували в дитинстві, може призводити до втрати зорових функцій ока, яке потенційно могло б бачити.
      В Україні для розв’язання зазначеного питання за медико-технічними вимогами провідних фахівців — офтальмологів України Центру мікрохірургії ока (м. Київ), Інституту очних хвороб та тканинної терапії ім. В.П. Філатова (м. Одеса), Інституту проблем реєстрації інформації (ІПРІ) НАН України створено технологію та прецизійне обладнання для промислового виробництва діагностичного набору мікропризмових компенсаторів косоокості КК-42, який складається із 42 мікропризм Френеля. Розробка знайшла широку підтримку не тільки в Україні, а й у Росії та Туреччині, зважаючи на те, що забезпечує діагностування косоокості в широкому діапазоні з великою точністю і достовірністю, не має аналогів у світі, захищена вітчизняними патентами, пройшла всі види клінічних та медико-біологічних випробувань і отримала дозвіл на застосування в медичній практиці (свідоцтво про державну реєстрацію № 8891/2010).
      Сергій Риков, головний позаштатний офтальмолог МОЗ України, повідомив, що в Україні в даний час 200 тис. дітей страждають від косоокості. Щорічно з приводу цього захворювання проводять 12 тис. операцій, хоча нещодавно їх проводили до 15 тис., і кількість оперативних втручань вдалося зменшити саме завдяки застосуванню призматичних лінз. Крім того, застосування лінз дало змогу обмежувати оперативне лікування одноразовим втручанням, тоді як раніше його проводили 2 і 3 етапами. Завдяки високій якості призм, виготовлених Інститутом, вдалося досягти відновлення 100% бінокулярного зору в призмових окулярах — це унікальний показник у світовій практиці.
      Слід підкреслити, що всі члени Президії НАМН України оцінили представлену роботу як блискучий зразок наукового співробітництва структурних підрозділів різних відомств, а також наукової роботи, результати якої було успішно впроваджено в практику, і вони вже встигли продемонструвати свою ефективність.
      Підбиваючи підсумок обговорення цього питання, президент НАМН України Андрій Сердюк зазначив, що напочатку треба чітко обґрунтувати актуальність проблеми, вказати точну кількість тих дітей і дорослих, хто страждає від косоокості, провести спільний аналіз щодо того, скільки людей потребують лікування запропонованими методами, залучити до цієї роботи МОЗ України, створити робочі групи, які будуть постійно займатися цим питанням, на базі Інституту очних хвороб і клітинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України, Центру мікрохірургії ока і всіх кафедр офтальмології, розробити проект державної програми з лікування косоокості, визначити її фінансову складову, за умови, що окуляри коштують від 300 до 600 грн залежно від складності первинної лінзи. Після цього звертатися до уряду з пропозицією про включення окремим завданням до Загальнодержавної програми «Здоров’я 2020: український вимір» пункту «Організація ефективного лікування дітей із косоокістю з використанням вітчизняного високотехнологічного обладнання» та передбачити закупівлю обладнання «Наборів компенсаторів косоокості призмових КК-42» за кошти державного бюджету з розрахунку 1 набір на 1 офтальмологічний кабінет.

Національна академія медичних наук України.
©”Ваше Здоров’я” №9 за 2012 р.