IPRI - www.ipri.kiev.ua -  IPRI - www.ipri.kiev.ua -

Фонографічна спадщина Осипа Роздольського

Серед плеяди видатних діячів української культурної еліти кінця ХІХ – першої половини ХХ століття, які принесли європейське визнання вітчизняній етномузикології, одне із чільних місць посів Осип Роздольський – український фольклорист, музичний етнограф, педагог, перекладач, який разом із Філаретом Колессою, Станіславом Людкевичем і Климентом Квіткою став засновником української етномузикознавчої школи.

Біографічна довідка

Осип (Йосип) Роздольський (29.09.1872, с. Доброводи, тепер Тернопільська обл. – 27.02.1945, Львів) – український фольклорист, музичний етнограф, педагог, перекладач. Дійсний член Українського наукового товариства у Києві (1914), Наукового товариства ім. Шевченка (1930), член Етнографічної комісії Академії наук України (1926).

Закінчив греко-католицьку Богословську академію у Львові (1890-1894) та філософський факультет Львівського університету (1894-1897). З 1897 до 1929 року викладав польську, німецьку, латинську, грецьку мови та класичну літературу в гімназіях Коломиї, Перемишля, Львова та Львівському таємному українському університеті.

Член Етнографічної, Язикової та Комісії класичної філології НТШ. Автор низки мовознавчих статей до “Української Загальної Енциклопедії” (Львів; Станіславів; Коломия; 1930-1935). У рукописі залишився тлумачний словник української мови. Українською переклав “Евтифон” Платона, “Медею” Еврипіда, “Прометея” Есхіла, німецькою та польською – твори Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стефаника, Леся Мартовича, Степана Васильченка, “Історію України-Руси” Михайла Грушевського, які були частково опубліковані ще за життя О. Роздольського. Написав граматику грецької мови.

З 1891 до 1940 років здійснював численні фольклористичні експедиції в усі етнографічні регіони Галичини, здійснив поїздку і на Придніпровську Україну. Записував народні пісні (близько 8 тисяч) та фольклорну прозу. У квітні 1900 року вперше в Галичині для запису музичного фольклору застосував фонограф, усього зарекордувавши понад тисячу валиків. З 1939 року – завідував архівом Львівського філіалу Інституту українського фольклору.

Більше про це Ірина Довголюк >>

Упродовж майже півстолітньої (1900-1940 р.) музично-етнографічної роботи О. Роздольський нагромадив велику колекцію фонографічних циліндрів, з яких понад 750 збереглось до наших днів.

Порівняно з сучасними носіями інформації, записи на фонографічних циліндрах характеризуються високим рівнем шумів, пов’язаним із механічним пошкодженням поверхні циліндрів, налипанням пилу, цвіллю, руйнуванням поверхні воскових циліндрів мікроорганізмами, багаторазовими відтвореннями звуку на фонографі. У зв’язку з цим більшість записів фонограм мають дуже низьку якість звучання, навіть після відновлення та реконструкції звукового сигналу з метою поліпшення якості відтворення.

Але незважаючи на якість звучання і  великий шум ці відтворені і відновлені записи є, безперечно, унікальною пам'яткою української культури, тому що фоноархів О.Роздольського має небагато аналогів у Європі та світі як за об'ємом, так і якістю зібраного матеріалу.

Загалом, представлений до уваги слухачів диск дає можливість зберегти для нащадків музичну культурну спадщину, ввести її до наукового обігу, зробити доступною широкому колу шанувальників музичного і виконавського мистецтва. Загальний час звучання диска   72:03.

 

Вибірка з фоноколекції О. Роздольского та прослуховування фрагментів  >>